Termen cautat
Categorie

Antigripal, comprimate


Autor:

Compozitie

Comprimate care contin acid acetilsalicilic 200 mg, paracetamol 200 mg, cafeina 25 mg, fosfat de codeina 10 mg; flacon cu 20 comprimate.

Actiune terapeutica

Analgezic si antipiretic prin acid acetilsalicilic si paracetamol; analgezic prin codeina, stimulent psihomotor si antimigrenos prin cafeina.

Indicatii

Cefalee, nevralgii, mialgii, stari febrile, gripa.

Mod de administrare

Adulti: 1-2 comprimate de 2-3 ori/zi.
Copii: 1/4-1/2 comprimat de 1-3 ori/zi, dupa varsta.
Se va evita administrarea la copii sub 3 ani si tratamente indelungate.
Se elibereaza cu prescriptie medicala.

Contraindicatii

Aceleasi ca pentru acid acetilsalicilic. Atentie la asocierea cu anticoagulante cumarinice (risc de hemoragii) si sulfamide hipoglicemiante (risc de hipoglicemie). Fosfatul de codeina continut figureaza pe lista substantelor dopante (interzise la sportivi).

Reactii adverse

Fenomene de iritatie a mucoasei digestive si microhemoragii (prin acidul acetilsalicilic); dozele mari pot produce palpitatii, insomnie si tremor (prin cafeina), constipatie, rareori dependenta (prin codeina).

Categorii de medicamente