Termen cautat
Categorie

Daleron C Junior, granule pentru suspensie orala


Autor:

Forma de prezentare si compozitie:

Granule pentru solutie orala; 5 g granule contin 120 mg paracetamol si 10 mg acid ascorbic; ct. x 10 plicuri

Indicatii:

Scaderea febrei care acompaniaza variate infectii bacteriene si virale (viroze), ameliorarea durerilor musculare si articulare din raceala si gripa, ameliorarea durerilor usoare si moderate de origine neinflamatorie ( cefalee, dureri dentare), in special la pacientii cu afectiuni gastrice, ameliorarea durerilor consecutive traumatismelor si procedurilor medicale.

Dozare si mod de administrare:

Copiii cu varsta intre 2-12 ani: 1 plic de granule, de 4-6 ori/zi. Intervalul dintre doze va fi de cel putin 4 ore. Goliti continutul unui plic intr-un pahar, turnati peste granule 150 ml apa calda sau ceai, amestecati si beti continutul cat timp este cald.

Contraindicatii:

Hipersensibilitate la paracetamol, acid ascorbic, sau oricare dintre ingredientii medicamentului, sau disfunctii severe renale si hepatice.

Atentionari:

In IR sau IH usoara-moderata, se adm. numai sub supraveghere medicala. Nu se recomanda administrarea impreuna cu alte medicamente ce contin paracetamol. Durata tratamentului nu va depasi 5 zile, decat la indicatia medicului. Nu se va asocia cu antiepileptice, barbiturice, rifampicina si cloramfenicol.

Reactii adverse:

Ocazional pot aparea greata si reactii cutanate de hipersensibilizare (rash, urticarie, prurit).

Categorii de medicamente